Wycieczka klas IV-VI 2019

       04.06.2019 uczniowie klas IV – VI wyruszyli, na oczekiwaną długi rok, wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej.

      O godzinie 7:30 wyjechaliśmy spod szkoły w towarzystwie naszych nauczycieli p. D. Łapot, p. A. Walczuk oraz p. G. Łaszczewskiego. Oprócz nich jechała z nami pilotka Biura Podróży Turbud p. O. Gołębiewska, a za kółkiem siedział p. A. Siembida.

       Najpierw pojechaliśmy do Parku Zdrojowego w Kudowie Zdroju, gdzie mogliśmy spróbować wód mineralnych, podziwiać parkową roślinność oraz jego otoczenie.

      Ogromne wrażenie zrobiła na nas Kaplica Czaszek w Czermnej. Zupełnie inaczej wyobrażaliśmy sobie to miejsce. Jego niezwykłość przeszła nasze oczekiwania.

       Następnie swe kroki skierowaliśmy na szlak ginących zawodów. Po przejściu ok. 200 metrów trafiliśmy do skansenu, w którym mieliśmy okazję oglądać w mini ZOO strusie, bażanty, pawie, owce, wielbłąda i inne rodzime i egzotyczne zwierzęta.

       Kolejną atrakcją, była obserwacja lepienia z gliny garnka. Z ogromnym zainteresowaniem i w niezwykłym skupieniu podpatrywaliśmy, jak pod palcami garncarza powstaje naczynie. Później sami próbowaliśmy, przy pomocy animatorów, swoich sił w garncarstwie. Każdy z nas ulepił miseczkę z gliny, którą ozdabialiśmy kolorowymi paskami.

      Po ciężkiej pracy z ogromnym apetytem zajadaliśmy się pajdą swojskiego chleba ze smalcem lub masłem. W skansenie obejrzeliśmy wyposażenie wiejskiego domu, sprzęty, jakimi posługiwano się dawniej w wiejskim gospodarstwie. Oglądnęliśmy świat z wysokości młyna.

       Potem pojechaliśmy na pyszny obiad, a stamtąd przeszliśmy do Muzeum Papiernictwa. Zwiedziliśmy je, poznaliśmy historię papiernictwa oraz papierni w Dusznikach Zdroju, a także mogliśmy podpatrzeć, jak kiedyś czerpano papier. Z uwagą obserwowaliśmy pracę papiernika oraz jej efekt.

       Podróż zakończyliśmy w parku zdrojowym skąd wyruszyliśmy w powrotną drogę do Przechodu.

      Wycieczka była pouczająca i ciekawa. Z pewnością na długo ją zapamiętamy.

 

wycieczka IV-VI 2019