Lekcja muzealna klasy 5

28.02.2019 roku uczniowie klasy V uczestniczyli w zajęciach muzealnych w Muzeum Śląska Opolskiego w ramach realizacji projektu Odkrywcy Sekretów Nauki.

Po obejrzeniu wystaw stałych dotyczących życia ludzi w okresie kamienia, brązu i średniowiecza uczestnicy próbowali swoich sił w wyplataniu koszyków. Okazało się to trudną sztuką.

Następnie, po krótkim wprowadzeniu, uczyli się wykonywać linoryty, których tematem przewodnim był ratusz.

Kolejne zajęcia odbywały się w galerii obrazów. Pierwszym zadaniem było odszukanie na obrazach elementów wydrukowanych na kartce oraz podpisanie ich tytułem lub nazwiskiem autora dzieła.

Na zakończenie mogliśmy się wcielić w rolę malarza i samodzielnie pastelami pomalować koszulkę.

Dzięki zajęciom w muzeum uczniowie zdobyli nowe wiadomości i umiejętności. Wrócili do domów pełni wrażeń.

 

 a muzeum

 

ZAJĘCIA POZALEKCYJNE W RAMACH PROJEKTU ”ODKRYWCY SEKRETÓW NAUKI”

WODOLECZNICTWO - GŁUCHOŁAZY, TĘŻNIE SOLANKOWE I ZABIEGI WODNE
W PARKU ZDROJOWYM

        W dniu 13 października 2018r.uczniowie klasy V i VI pod opieką Doroty Łapot odbyli wycieczkę do Głuchołaz.
         Warsztaty przyrodnicze pod hasłem „Woda = Życie” odbywały się w tężni solankowej w Głuchołazach, jednej z najwyższych w Europie. Godzina przebywania w pobliżu tężni w pogodny dzień daje taki efekt jak 3 dni leżenia na plaży nad morzem. Wysoka na 15 metrów wieża ma 5 tarasów zbudowanych wokół rdzenia z faszyny, po którym spływa solanka z wodą morską. Korzystaliśmy z inhalacji ponad godzinę w piękny, słoneczny i przewiewny dzień. Tutaj też mieliśmy przerwę na drugie śniadanie. Uczniowie dowiedzieli się dużo o wodolecznictwie i wykorzystywaniu wody w leczeniu chorób przewodu oddechowego: zapalenia oskrzeli, chorób płuc i rozedmy płuc. O pozytywnym wpływie na sprawność nabłonka dróg oddechowych i poprawie układu odpornościowego. To leczenie przydatne i skuteczne.
          Następnie udaliśmy się do Parku Zdrojowego na kolejne zabiegi zdrowotne. Na przepływającym przez park potoku są miejsca, w których można w zimnej wodzie zanurzyć nogi czy ręce. Ręce zanurzyły prawie wszystkie dzieci, natomiast na zanurzenie nóg w bardzo zimnej wodzie zdobyło się tylko dwóch śmiałków Jonatan i Jastin. Ta metoda nazywała się hydroterapią. Metoda ta bardzo pozytywnie wpływa na ukrwienie kończyn dolnych i górnych. Kuracje te polecane są osobom z chorobami układu krążenia.
        Po kuracjach w solance i parku zdrojowym odpoczywaliśmy w Parku Krajobrazowym Góry Opawskie, gdzie podziwialiśmy walory przyrodnicze i krajobrazowe. Wycieczkę zakończyliśmy na głuchołaskim rynku pod pomnikiem przyrody Lipa Drobnolistna.

Dorota Łapot

guchoazy

Warsztaty teatralne

IMG 20180210 090216

 

IMG 20180217 112235

 

IMG 20180224 104622

Kamishibai

kamishibai

Teatrzyk kukiełkowy

kukieki

Odkrywcy1

Wycieczka klas I-VI do ZACZAROWANEGO ŚWIATA w Opolu

4 czerwca 2018 roku nasi uczniowie pojechali na zajęcia do Zaczarowanego Świata w Opolu w ramach realizacji projektu ODKRYWCY SEKRETÓW NAUKI.

Prowadzący zajęcia odkrywali przed uczestnikami tajemnice świata fizyki oddziaływań elektrycznych i magnetycznych, energii oraz optyki.

W kolejnej pracowni uczniowie poznawali zaawansowane rozwiązania techniczne i zastosowania najnowszych odkryć naukowych w praktyce. 

Największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z robotyki w trakcie których uczniowie poznają świat programowania i robotów, poznają różne zastosowania robotów w otaczającym nas świecie.

Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni i pełni wrażeń.

20180604 090855