ZIELONA SZKOŁA - GÓRY STOŁOWE

25 maja 2015r. Dzień I
Dzisiaj w Karłowie przywitały nas panie z PN Gór Stołowych Dorota Mokrzycka i Małgorzata Fugowska, które przygotowały dla nas grę terenową "Ukryty Skarb". W czterech grupach (Zielone żubry, Dzieci lasu, Tęczowe motylki, Wesołe biedronki) wykonując zadania poszukiwaliśmy ukrytych wskazówek z mapą i kompasem. Pokonując górskie szlaki i dukty leśne odnaleźliśmy skarb-opaski odblaskowe na rękę! Z wrażenia nie mogliśmy zasnąć tej nocy.

 

Dzień I

 

26maja2015r, Dzień II
Dzisiaj zostaliśmy przyjęci w Dyrekcji PN Gór Stołowych, gdzie wysłuchaliśmy prelekcji o florze i faunie tutejszego regionu. Oglądnęliśmy bardzo ciekawą prezentację na temat budowy Gór Stołowych. Zwiedziliśmy Muzeum  żab. Pokonanie labiryntu Błędnych Skał - było dzisiejszą misją uczniów, którzy poznają i zaprzyjaźniają się z Parkiem Narodowym Gór Stołowych .A wszystko jak zwykle perfekcyjnie udokumentowane, byście i Wy, nasi drodzy Fani, mogli dowidzieć się wielu fajnych i inspirujących rzeczy! Wieczorem zorganizowaliśmy dyskotekę integracyjną. 

 

Dzień II

 

27 maja 2015r. Dzień III 
Dzień rozpoczęliśmy od wyprawy w teren, aby pogłębić wiedzę o organizmach tutaj żyjących. Pomagała nam w tym Pani Dorota, która przydzieliła nam zadania, niezbędne materiały oraz przyrządy. Tak zaopatrzeni wyruszyliśmy w dalszą wędrówkę. Kierując się w stronę Pasterki obserwowaliśmy rośliny i zwierzęta. Wyniki obserwacji notowaliśmy w kartach pracy. 

Grupa I ,, Zielone żubry" - obserwowaliśmy ptaki i ssaki. Ornitolodzy dostrzegli przez lornetkę jastrzębia w locie, który zachwycił nas rozpiętością skrzydeł. Najwięcej frajdy sprawiło nam wyszukiwanie śladów i tropów zwierząt.

Grupa II „Wesołe biedronki”- rozpoznawaliśmy przy pomocy przewodników i kluczy gatunki mchów, porostów, drzew i krzewów. Naszą największą uwagę przykuł Jarząb pospolity, którego pień porastało wiele organizmów symbiotycznych.

Grupa III „Tęczowe motylki”- rozpoznawaliśmy rośliny zielne-(łąkowe, borowe i leśne). Napotkaliśmy stanowisko Ciemiężycy zielonej, która jest pod ochroną.y zachwycił nas rozpiętością skrzydeł. Najwiecej frajdy sprawiło nam wyszukiwanie śladów i tropów zwierząt .
Grupa IV  „Dzieci lasu” -rozpoznawaliśmy zwierzęta bezkręgowe i płazy. Zahipnotyzowała nas swoja urodą  Pchliczka wodna. Uczyliśmy się rozpoznawać płeć traszek górskich, które własnoręcznie wyławialiśmy ze zbiornika wodnego.

Po południu z własnej inicjatywy postanowiliśmy zdobyć szczyt Gór Stołowych- Szczeliniec Wielki 919 m n.p.m. Cel osiągnęliśmy. Pełni wrażeń i usatysfakcjonowani wróciliśmy do Karłowa.

 

Dzień III

 

28 maja2015r. dzień IV
Dzisiaj odwiedziliśmy Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Kudowie Zdroju (Pstrążna), gdzie uczestniczyliśmy w lekcji " Od ziarenka do bochenka". Zwiedziliśmy w również zajazd, kuźnię, młyn, a w stodole młóciliśmy cepem zboże. 

Ze skansenu udaliśmy się do Parku Zdrojowego, na degustację tutejszej wody mineralnej. Kolejną atrakcją dnia była wizyta w Muzeum Zabawek. Nie przypuszczaliśmy, że historia zabawek jest tak fascynująca i liczy ponad 4 tys. lat. Wieczorem odbyły się rozgrywki sportowe i grillowaliśmy kiełbaskę.

 

Dzień IV

 

29 maja 2015r. dzień V
Poranna wyprawa łowców przygód. Zaraz po śniadaniu wybraliśmy się w kaloszach na podmokłe tereny podgórskich łąk. Po powrocie zasiedliśmy do podsumowania projektu "Przyroda? Jestem za!" Każda z grup odpowiedziała na pytania:

- Co podobało się najbardziej podczas wypraw w nieznane?
- Co jest skarbem w Parku Narodowym Gór Stołowych?
Dzieci wymieniły również specyficzne zwierzęta i rośliny dla tego regionu.
Ostatnią pracą w grupach było udzielenie odpowiedzi na pytanie "Co mogę zrobić dla przyrody?". Najaktywniejsi przedstawili najciekawsze wydarzenia w trakcie pobytu na zielonej szkole. Na zakończenie przyjechała Dorota Mokrzycka z pożegnalnymi upominkami z parku oraz z podziękowaniem dla dzieci i opiekunów. Po obiedzie wyruszyliśmy trochę stęsknieni do domu.

                                                                                                                                               Dorota Łapot

 

Dzień V