Emisja reportażu o projekcie Misja Przyroda-Zielone Szkoły w Parkach Narodowych

UWAGA!

Emisja reportażu o projekcie Misja Przyroda-Zielone Szkoły w Parkach Narodowych

odbędzie się w dniu 23 listopada 2015r.  (w poniedziałek) o godz. 17.10 na antenie

programu telewizyjnego TVP REGIONALNA.

Bardzo serdecznie zachęcam uczniów i ich rodziców do obejrzenia programu.

Koordynator projektu
Misja Przyroda-Zielone Szkoły w Parkach Narodowych
Dorota Łapot

Misja Przyroda w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Przechodzie

      Uczestniczymy w projekcie edukacyjnym „Misja Przyroda-Zielone Szkoły w Parkach Narodowych”, który jest realizowany przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

     W szkole trwają przygotowania do wyjazdu na Zieloną Szkołę ( 25-29.05.2015), gdzie będziemy prowadzić badania terenowe pod bacznym okiem nauczycieli i pracowników dydaktycznych parku. Podczas zajęć, każdy z uczestników wcieli się w rolę badacza-reportera, a swoje spostrzeżenia będziemy zamieszczali na specjalnie dedykowanym profilu.

   Uczniowie z wielkim zaangażowaniem zbierają informację o parku narodowym, do którego pojedziemy. Dowiadują się o najciekawszych roślinach i zwierzętach parku, jak również o najciekawszych miejscach i zjawiskach, które możemy napotkać podczas wizyty w Parku Narodowym Gór Stołowych. Dzieci świetnie przygotowane projekty/prace zaprezentowały na gazetce okolicznościowej na korytarzu szkolnym. Natomiast przygotowana prezentacje multimedialne przedstawiły na zajęciach. Już nie mogą się doczekać, kiedy wyruszą na spotkanie z przygodą.

Przed wyjazdem na zajęciach sporządziliśmy Kodeks Korespondenta -10 zasad, które będą obowiązywać w czasie pobytu i pracy na Zielonej Szkole. Na bieżąco będziemy informować o naszych działaniach na facebooku - wysyłać zdjęcia, notatki prasowe i relacje z pobytu na profil Misja Przyroda.

Na kolejnym zebraniu z rodzicami zostały przekazane dokładne informacje dotyczące terminu, godzin wyjazdu i powrotu, szczegółowego harmonogramu pobytu, adresu noclegowego i telefonu kontaktowego oraz spisu rzeczy, które należy spakować.

Mamy nadzieję, że Misja Przyroda okaże się niezwykłą podróżą w świat przyrody!

 

Misja Przyroda w Zespole -Szkolno-Przedszkolnym w Przechodzie

ZIELONA SZKOŁA - GÓRY STOŁOWE

25 maja 2015r. Dzień I
Dzisiaj w Karłowie przywitały nas panie z PN Gór Stołowych Dorota Mokrzycka i Małgorzata Fugowska, które przygotowały dla nas grę terenową "Ukryty Skarb". W czterech grupach (Zielone żubry, Dzieci lasu, Tęczowe motylki, Wesołe biedronki) wykonując zadania poszukiwaliśmy ukrytych wskazówek z mapą i kompasem. Pokonując górskie szlaki i dukty leśne odnaleźliśmy skarb-opaski odblaskowe na rękę! Z wrażenia nie mogliśmy zasnąć tej nocy.

 

Dzień I

 

26maja2015r, Dzień II
Dzisiaj zostaliśmy przyjęci w Dyrekcji PN Gór Stołowych, gdzie wysłuchaliśmy prelekcji o florze i faunie tutejszego regionu. Oglądnęliśmy bardzo ciekawą prezentację na temat budowy Gór Stołowych. Zwiedziliśmy Muzeum  żab. Pokonanie labiryntu Błędnych Skał - było dzisiejszą misją uczniów, którzy poznają i zaprzyjaźniają się z Parkiem Narodowym Gór Stołowych .A wszystko jak zwykle perfekcyjnie udokumentowane, byście i Wy, nasi drodzy Fani, mogli dowidzieć się wielu fajnych i inspirujących rzeczy! Wieczorem zorganizowaliśmy dyskotekę integracyjną. 

 

Dzień II

 

27 maja 2015r. Dzień III 
Dzień rozpoczęliśmy od wyprawy w teren, aby pogłębić wiedzę o organizmach tutaj żyjących. Pomagała nam w tym Pani Dorota, która przydzieliła nam zadania, niezbędne materiały oraz przyrządy. Tak zaopatrzeni wyruszyliśmy w dalszą wędrówkę. Kierując się w stronę Pasterki obserwowaliśmy rośliny i zwierzęta. Wyniki obserwacji notowaliśmy w kartach pracy. 

Grupa I ,, Zielone żubry" - obserwowaliśmy ptaki i ssaki. Ornitolodzy dostrzegli przez lornetkę jastrzębia w locie, który zachwycił nas rozpiętością skrzydeł. Najwięcej frajdy sprawiło nam wyszukiwanie śladów i tropów zwierząt.

Grupa II „Wesołe biedronki”- rozpoznawaliśmy przy pomocy przewodników i kluczy gatunki mchów, porostów, drzew i krzewów. Naszą największą uwagę przykuł Jarząb pospolity, którego pień porastało wiele organizmów symbiotycznych.

Grupa III „Tęczowe motylki”- rozpoznawaliśmy rośliny zielne-(łąkowe, borowe i leśne). Napotkaliśmy stanowisko Ciemiężycy zielonej, która jest pod ochroną.y zachwycił nas rozpiętością skrzydeł. Najwiecej frajdy sprawiło nam wyszukiwanie śladów i tropów zwierząt .
Grupa IV  „Dzieci lasu” -rozpoznawaliśmy zwierzęta bezkręgowe i płazy. Zahipnotyzowała nas swoja urodą  Pchliczka wodna. Uczyliśmy się rozpoznawać płeć traszek górskich, które własnoręcznie wyławialiśmy ze zbiornika wodnego.

Po południu z własnej inicjatywy postanowiliśmy zdobyć szczyt Gór Stołowych- Szczeliniec Wielki 919 m n.p.m. Cel osiągnęliśmy. Pełni wrażeń i usatysfakcjonowani wróciliśmy do Karłowa.

 

Dzień III

 

28 maja2015r. dzień IV
Dzisiaj odwiedziliśmy Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Kudowie Zdroju (Pstrążna), gdzie uczestniczyliśmy w lekcji " Od ziarenka do bochenka". Zwiedziliśmy w również zajazd, kuźnię, młyn, a w stodole młóciliśmy cepem zboże. 

Ze skansenu udaliśmy się do Parku Zdrojowego, na degustację tutejszej wody mineralnej. Kolejną atrakcją dnia była wizyta w Muzeum Zabawek. Nie przypuszczaliśmy, że historia zabawek jest tak fascynująca i liczy ponad 4 tys. lat. Wieczorem odbyły się rozgrywki sportowe i grillowaliśmy kiełbaskę.

 

Dzień IV

 

29 maja 2015r. dzień V
Poranna wyprawa łowców przygód. Zaraz po śniadaniu wybraliśmy się w kaloszach na podmokłe tereny podgórskich łąk. Po powrocie zasiedliśmy do podsumowania projektu "Przyroda? Jestem za!" Każda z grup odpowiedziała na pytania:

- Co podobało się najbardziej podczas wypraw w nieznane?
- Co jest skarbem w Parku Narodowym Gór Stołowych?
Dzieci wymieniły również specyficzne zwierzęta i rośliny dla tego regionu.
Ostatnią pracą w grupach było udzielenie odpowiedzi na pytanie "Co mogę zrobić dla przyrody?". Najaktywniejsi przedstawili najciekawsze wydarzenia w trakcie pobytu na zielonej szkole. Na zakończenie przyjechała Dorota Mokrzycka z pożegnalnymi upominkami z parku oraz z podziękowaniem dla dzieci i opiekunów. Po obiedzie wyruszyliśmy trochę stęsknieni do domu.

                                                                                                                                               Dorota Łapot

 

Dzień V

Projekt "Misja Przyroda"

Nasza szkoła została zakwalifikowana do projektu "Misja Przyroda" - Zielone Szkoły

w Parkach Narodowych. 

Aktualna edycja programu „Misja Przyroda – Zielone Szkoły w Parkach Narodowych” jest skierowana do uczniów  klas 4-6 szkół podstawowych. Jego uczestnicy, po krótkim wprowadzeniu w tematykę projektu, wyjadą na pięciodniowe zajęcia terenowe do wybranego parku narodowego. W ramach tzw. zielonych szkół, młodzież wcieli się w rolę badaczy-odkrywców i pozna walory przyrodnicze swojego regionu. Na zakończenie projektu uczniowie wezmą udział w konkursie międzyszkolnym.

Projekt „Misja Przyroda - Zielone Szkoły w Parkach Narodowych" jest dofinansowany ze środków funduszy EOG pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii.