Wyjazd na Uniwersytet Opolski

3 lutego 2015 r. w ramach Projektu Fascynujący Świat Nauki i Technologii uczniowie klas IV-VI pojechali do Opola na Uniwersytet Opolski, aby przez jeden dzień  poczuć się jak prawdziwi studenci. Opiekowały się nimi: p. A. Walczuk i p. D. Łapot.

Na początku uczniowie udali  się do auli, gdzie nastąpiło uroczyste rozpoczęcie. Wszystkich wirtualnie przywitał rektor uczelni, odśpiewano hymn akademicki „Gaudeamus” i złożono przysięgę. Cały dzień uczniom towarzyszyły maskotki – sowa z pisklęciem. Sowa symbolizowała mądrość, natomiast pisklę – uczniów, czyli młodych i jeszcze mało doświadczonych ludzi, którzy dopiero zdobywają wiedzę.

Pierwsze zajęcia - historia. Prowadząca podzieliła się wiedzą z zakresu różnych działów historycznych, np. heraldyki, numizmatyki czy genealogii. Kolejnymi zajęciami były wykłady z chemii; dotyczyły recyklingu. Następnie uczniowie udali się do sali, w której pan doktor przedstawił w prezentacji multimedialnej wiadomości o początkach motoryzacji. Na ćwiczeniach „studenci” sami konstruowali małe autka, których  poruszały się na  wodę. Po posiłku uczniowie udali się do gabinetu fizyki. Sympatyczna wykładowczyni już na wstępie zapewniła, iż fizyka to bardzo ciekawy przedmiot. Zaprezentowała kilka doświadczeń, które udowodniły, że z tą nauką mamy do czynienia na co dzień. Po fizyce przyszedł czas na przyrodę. Wykładowca „zabrał uczniów do wnętrza ziemi”, prezentując skały oraz ich właściwości. Na ostatnich wykładach uczniowie dowiedzieli się, jakie są warstwy ziemi i jak głęboko sięgają.

Kilkugodzinny pobyt na opolskiej uczelni był niezwykle fascynujący i bogaty w doświadczenia.  

 

Wyjazd na Uniwersytet Opolski